[LAW] Przepis: 500 + a egzekucja – co może Komornik?

Poprzez formularz kontaktowy zgłosiła się do mnie mama pobierająca świadczenie 500 plus. Jej problem dotyczy tego, że niedługo Komornik będzie wszczynał przeciwko niej egzekucję. Do kobiety doręczono nakaz zapłaty, a ta… zignorowała go, nie wiedząc, jaką ma moc prawną takie orzeczenie.

Czy Komornik może zabrać świadczenie 500 +?

Zobaczmy, co mamy na talerzu.

 

Składniki:

Art. 833 § 6 kpc:

Nie podlegają egzekucji świadczenia alimentacyjne, świadczenia pieniężne wypłacane w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów, świadczenia rodzinne, dodatki rodzinne, pielęgnacyjne, porodowe, dla sierot zupełnych, zasiłki dla opiekunów, świadczenia z pomocy społecznej, świadczenia integracyjne oraz świadczenie wychowawcze.

 

Sposób przygotowania:

Komornik nie może prowadzić egzekucji ze świadczenia 500 plus.

Problem w tym, że komornik często nie wie, że środki znajdujące się na naszym rachunku bankowym to środki właśnie stanowiące owe świadczenie.  Komornik nie widzi ani  tytułu przelewu, ani nie ma wglądu w naszą historię rachunku. Jak najszybciej powinniśmy więc powiadomić Komornika, że pobieramy to świadczenie i że jest one przekazywane na określony rachunek bankowy. Jeśli widzimy, że świadczenie jest już zajęte – podobnie powinniśmy czym prędzej napisać pismo do Komornika z wnioskiem o uchylenie zajęcia świadczenia 500 plus, opisując dokładnie przelew, oraz o umorzenie egzekucji w tej części.

Smacznego!